top of page
  • Administrator

Gewerbe, Gewerba, Kleingewerbe – przychody a dochody

Zaktualizowano: 16 lut 2022Pracownik, który podpisał umowę o pracę, otrzymuje na konto bankowe pensję, tzw. netto od pracodawcy. W umowie o pracę ma inną kwotę, dużo wyższą, ponieważ w umowach o pracę wynagrodzenia podaje się w wartości brutto. Pracodawca w imieniu pracownika przekazuje należne podatki oraz ubezpieczenia na konto odpowiednich urzędów. Pensja, czyli pieniądze, które znajdą się na koncie bankowym pracownika, jest więc już po tzw. opodatkowaniu i „ozusowaniu.”


Nie oznacza to, że sporządzając rozliczenie roczne z urzędem skarbowym czy to w Polsce, czy w Niemczech nie będziemy musieli dopłacić podatku, ale też możemy otrzymać jego zwrot. Generalnie jednak to co wejdzie pracownikowi na konto od pracodawcy, jest do swobodnego wydania. Podstawowe obciążenia publiczno-prawne załatwił za nas pracodawca.


Koszty prowadzenia Gewerbe


Osoba, która zakłada Gewerbe w Niemczech staje się przedsiębiorcą, a ściślej mówiąc, osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek. Aby otrzymać wynagrodzenie za sprzedane towary czy usługi, np. w zakresie opieki nad osobami starszymi w Niemczech, musi wystawić rachunek. Klient przeleje na konto bankowe opiekunki taką samą kwotę, jaka widnieje na fakturze. Ale uwaga! W przypadku prowadzenia Kleingewerbe i innych rodzajów firm, pieniądze od klienta nie są równoznaczne z opisaną wyżej pensją netto pracownika. To jest tylko przychód firmy, a dochód zależy od kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.


Definiując pojęcia przychodu oraz dochodu firmy, dla lepszego zrozumienia tematu możemy posłużyć się takim porównaniem: wynagrodzenie brutto pracownika to przychód przedsiębiorcy, wynagrodzenie netto pracownika to dochód przedsiębiorcy.


Pieniądze, które trafiają na nasze konto od klienta są przychodem. Trzeba z nich wydzielić fundusze nie tylko na opłacenie np. usług księgowych, biura, ubezpieczenia, paliwa, telefonów lub bieżących wydatków, ale przede wszystkim na świadczenia publiczno-prawne. Zapłata wartości rachunku przez klienta jest więc przychodem, a jaki jest nasz dochód – dowiemy się po odliczeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.


Przy prowadzeniu Gewerbe posługujemy się pojęciami przychodu i dochodu oraz zysków i strat. Trzeba uważać, aby nie pomylić pieniędzy, które faktycznie znajdują się na naszym koncie bankowym (przychód) z dochodem.


Jak odróżnić przychód od dochodu?


Dla zrozumienia tematu przydatny może okazać się następujący przykład:


Pani Zuzanna Maksińska pracowała przez 30 lat w Polsce na umowę o pracę. Otrzymywała miesięcznie na konto bankowe wypłatę w wysokości 2 500 PLN. Z tych pieniędzy opłacała czynsz w wysokości 500 PLN, 1200 PLN przeznaczała na wyżywienie, 100 PLN na przejazdy do pracy, 100 PLN odkładała sobie na „czarną godzinę” a resztę różnie – np. kupowała odzież, zbierała na wakacje, szła do fryzjera, itp.


Pani Zuzanna Maksińska, po przejściu na emeryturę, otworzyła Gewerbe w Niemczech i zaczęła świadczyć usługi w zakresie opieki domowej nad osobami starszymi. Z pierwszym klientem zawarła umowę na 2 000 EUR za miesiąc świadczonych usług i na taką kwotę wystawiła klientowi rachunek. Kiedy otrzymała te pieniążki na konto, strasznie się ucieszyła! Przyjmując średni kurs euro na 4,50 PLN dostała ponad trzy swoje pensje! Podarowała coś wnukom, kupiła sobie nowy komputer i wykupiła turnus rehabilitacyjny. Tak było przez 7 miesięcy w roku – to co dostawała na konto, wydawała praktycznie na bieżąco. Była załamana, kiedy na początku następnego roku po podjęciu działalności gospodarczej w Niemczech, dostała zawiadomienie o obowiązku wpłaty zaliczki na poczet przyszłych dochodów w kwocie 500 EUR, doradca podatkowy zażądał 200 EUR za sporządzenie rozliczenia rocznego a firma, w której wynajmowała biuro, przysłała upomnienie o zapłatę za czynsz.


Planujesz otworzyć Gewerbe w Niemczech? Pamiętaj! Pieniądze od klienta za wykonane usługi opiekuńcze to nie są środki na dowolne wydanie! To jest przychód Twojej firmy, z którego trzeba opłacić koszty prowadzenia działalności gospodarczej i należności publiczno-prawne.


Nie jest to trudne – trzeba tylko pamiętać o regule:


  • Pieniądze od klienta na koncie = przychód (niem. die Einnahme);

  • To co mogę wydać na siebie = dochód (niem. das Einkommen), czyli przychód minus koszty prowadzenia Gewerbe.

Jeśli podejmiesz pracę u nas

Jeśli podejmiesz pracę u nas, pomożemy Ci w szybkim i sprawnym załatwieniu wszelkich formalności związanych z meldunkiem i założeniem Twojej działalności (Gewerbe).

Gwarantujemy także wsparcie przy prowadzeniu Twojej księgowości i rocznych rozliczeniach podatkowych. Z nami kontakty urzędowe nie będą żadnym kłopotem.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page