top of page
  • Administrator

Gewerbe – rozliczenie podatkowe w systemie ELSTER

Zaktualizowano: 16 lut 2022

Państwo niemieckie praktycznie od początku wielkiej kariery informatyki w życiu społecznym, mocno inwestuje w narzędzia elektroniczne służące pomocą podatnikom i urzędnikom. Jeden z najważniejszych systemów softwerowych w Niemczech, który ułatwia m.in. rozliczenie podatkowe przez Internet jest system ELSTER. Pod wieloma względami przypomina rozwiązania polskiej platformy e-Deklaracje.


Co to jest ELSTER?

To platforma internetowa, rodzaj E-urzędu, za pomocą którego podatnicy mogą składać zeznania podatkowe, sprawdzać stan swoich rozliczeń z fiskusem, pobierać zaświadczenia i składać różnego rodzaju druki. System od 2020 roku jest dostępny za pośrednictwem różnych urządzeń – telefonów komórkowych, komputerów i tabletów, działających na bazie zarówno Windows, Android, mac, Ubuntu czy iOS. Zdarzają się jeszcze sytuacje niekompatybilności niektórych systemów z ELSTER, jednak jak zapewniają odpowiedzialni za system urzędnicy, do końca 2023 roku platforma będzie dostępna za pośrednictwem każdego urządzenia z dowolnym oprogramowaniem.

Podatnicy niemieccy, a więc również opiekunki i opiekunowie osób starszych, którzy prowadzą w Niemczech własną działalność gospodarczą Gewerbe także mogą korzystać z tego portalu. Dla wytrawnych znawców nie tylko prawa podatkowego, ale również języka niemieckiego, złożenie np. rocznego rozliczenia podatkowego przez Internet nie jest żadnym wyzwaniem.

Opiekunom i opiekunkom osób starszych prowadzącym Gewerbe, którzy nie czują się pewnie w sprawach formalnych i nie władają biegle językiem niemieckim, radzimy jednak przed złożeniem rozliczenia przez ELSTER, dokładne omówienie sposobu wypełnienia danych formularzy z doradcą podatkowym. Dostępność formularza w Internecie nie zmienia faktu, że trzeba dobrze rozumieć znaczenie poszczególnych jego pozycji.


Dla kogo dostępny jest system ELSTER?

Praktycznie dla każdego, kto uzyskuje dochody w Niemczech i ma status niemieckiego podatnika. Z rozliczeń podatkowych w systemie ELSTER korzystają zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę, jak i wielkie spółki prawa handlowego, ale także jednoosobowe działalności gospodarcze – Gewerbe.

Wszystkie sprawy, które można załatwić w systemie ELSTER, można także załatwić tradycyjną drogą, przez kontakt osobisty lub pocztą. Większość niemieckich podatników, zarówno małych, jak i dużych, docenia jednak ułatwienie w dostępie do druków, szybsze załatwienie sprawy oraz oszczędność czasu i papieru, jaką daje korzystanie z ELSTER.

Nie wszyscy mają zaufanie do internetowych systemów zarządzania podatkami, ELSTER jest to jednak oficjalny system niemieckiego Ministerstwa Finansów. Poziom bezpieczeństwa danych podatników jest na najwyższy z możliwych. Urzędowa e-rzeczywistość zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, jest już tak powszechna, że osobista wizyta w urzędzie skarbowym (Finanzamt) staje się zachowaniem staroświeckim.

Według informacji prasowych portalu w 2011 roku roczną deklarację podatku dochodowego (Einkommensteuererklärung) złożyło przez Internet 9,5 miliona niemieckich podatników, a w 2021 roku do 1 października były to już 23,4 miliony. W ramach systemu do 1.10.2021 roku wydano w drodze elektronicznej 327.460.250 różnego rodzaju zaświadczeń (źródło: https://www.elster.de/eportal/infoseite/presse).


Co oznacza skrót ELSTER?

Kiedy w 1996 roku ruszyły w Niemczech zlecone przez rząd federalny prace nad budową portalu umożliwiającego rozliczenia podatkowe przez Internet, wymyślono jego nazwę. Są to wybrane litery z niemieckiego określenia „elektroniczna deklaracja podatkowa” – „Elektronische Steuererklärung”.

Do niedawna w niemieckiej terminologii podatkowej, funkcjonowało także pojęcie „ElsterLohn II”. Dotyczyło jednak zupełnie innego zagadnienia, a mianowicie rozliczania podatku dochodowego w krajach związkowych (Lohnsteuerabzugsverfahren der Länder). Dla uniknięcia nieporozumień, które powodowało funkcjonowanie w obszarze urzędowego nazewnictwa podatkowego istnienie podobnych nazw, dokonano zmiany. Od 2020 roku ElsterLohn II określa się wyrazistym skrótem LAVENDEL.

Generalnie wszelkie prace nad realizacją systemu federalnego ELSTER koordynuje Bayerisches Landesamt für Steuern – Dienststelle München, przy współpracy innych landów w ramach projektu KONSENS. I kolejny skrót do rozwinięcia – KONSENS pochodzi od nazwy programu landów i rządu federalnego „Skoordynowany rozwój nowego oprogramowania administracji podatkowej” czyli „Koordinierte neue Software-Entwicklung der Steuerverwaltung”.

Wracając do skrótu ELSTER jako ciekawostkę podajemy, że die Elster po niemiecku oznacza sroka. A wiadomo, sroki lubią zbierać skarby…


Gewerbe a korzystanie z ELSTER przez opiekunów

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, system powstał po to, aby ułatwić dostęp do szybszego i sprawniejszego kontaktu podatnika z urzędami skarbowymi. Opiekunka czy opiekun osób starszych w Niemczech, który świadczy swoje usługi jako przedsiębiorca na Gewerbe, również jest takim podatnikiem. Może zarejestrować się w ELSTER, składać różne formularz, wnioski, sprawdzać stan swoich spraw podatkowo – administracyjnych, nawet podczas pobytu w Polsce czy na wakacjach w dalekich krajach. Tak jak zawsze radzimy jednak, aby składanie deklaracji podatkowych, zwłaszcza tych dotyczących rozliczenia rocznego w Niemczech, konsultować z doradcami podatkowymi. Można również zlecić doradcy podatkowemu złożenie czy pobranie odpowiednich danych z ELSTER na potrzeby naszej Gewerbe.

Jedno jest pewne – niewiedza może kosztować więcej niż rzetelna porada fachowca podatkowego, także w zakresie kontaktów z fiskusem przez narzędzia E-urzędu, które udostępnia w Niemczech ELSTER.


Jeśli podejmiesz pracę u nas

Jeśli podejmiesz pracę u nas, pomożemy Ci w szybkim i sprawnym załatwieniu wszelkich formalności związanych z meldunkiem i założeniem Twojej działalności (Gewerbe).

Gwarantujemy także wsparcie przy prowadzeniu Twojej księgowości i rocznych rozliczeniach podatkowych. Z nami kontakty urzędowe nie będą żadnym kłopotem.
Comentarios


bottom of page