top of page
  • Administrator

Gewerbe, Gewerba, Kleingewerbe – nazwa firmy w Niemczech

Zaktualizowano: 16 lut 2022

Jeżeli postanowiłeś zostać sam sobie sterem, żaglem i okrętem, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech masz ku temu różne możliwości prawne. Jeżeli na początku planujesz swoją działalność wykonywać osobiście, np. jako opiekun osoby starszej – działasz w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, jako tzw. osoba fizyczna.


Firma osoby fizycznej

Prowadzący działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, muszą mieć świadomość, że imię i nazwisko jest równocześnie nazwą firmy i zawsze na wszystkich dokumentach firmy musi ono widnieć. Można dodać jakąś dodatkową nazwę dla własnego przedsiębiorstwa. W Polsce – bez ograniczeń, w Niemczech symbolicznie.


Nazwa firmy w Polsce dla osób zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG) może, ale nie musi, wiązać się z przedmiotem prowadzenia działalności i może być wymyślonym wyrazem.


W Niemczech dla Kleingewerbe (Gewerbe, Gewerba) przy rejestracji w Gewerbeamt, nie stosuje się tzw. Fantasienamen, a jeżeli już chcemy mieć w nazwie firmy coś dodatkowego, to musi to być krótkie i zgodne z tym, czym będziemy się zajmowali


Przykłady nazw dla jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce:


  • „Niewiarygodnie Dobra Usługa Opiekuńcza „Astra” Zuzanna Maksińska

  • „Radośnie i spokojnie” Zuzanna Maksińska

  • Zuzanna Maksińska Usługi Opiekuńcze dla Seniorów

  • AABBCC Zuzanna Maksińska

  • Zuzanna Maksińska


Czyli nazwa firmy w Polsce zawsze zawiera imię i nazwisko, może mieć dowolnie rozwiniętą wymyśloną nazwę, albo można poprzestać na imieniu i nazwisku.


Przykłady nazw dla jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech (Gewerbe, Gewerba, Kleingewerbe):


  • Zuzanna Maksinska

  • Betreuung Maksinska, Inh. Zuzanna Maksinska

Nazwa firmy prowadzonej przez osobę fizyczną w Niemczech w formie Kleingewerbe nie może zawierać ani długich określeń, ani wymyślonych nazw. Generalnie składa się z imienia i nazwiska przedsiębiorcy oraz ewentualnie krótkiego określenia profilu prowadzonej działalności gospodarczej.


Jak nazwać firmę w Niemczech?


Wybór nazwy firmy, jeżeli decydujemy się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest wbrew pozorom bardzo ważny. W Polsce mamy szersze możliwości na utworzenie nazwy firmy i nie musi się ona wiązać z przedmiotem prowadzonej działalności.


Niemieckie przepisy są pod tym względem bardziej przejrzyste. Klient powinien na pierwszy rzut oka wiedzieć, z kim ma do czynienia, z kim zawiera umowę. Krótkie określenie w nazwie firmy rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej (Gewerbe, Gewerba, Kleingewerbe) ułatwia potencjalnym klientom odnalezienie właściwej firmy w wykazach podmiotów gospodarczych, ale nie jest konieczne.


W przypadku osobistego wykonywania usług w ramach własnego Gewerbe w obszarze usług opiekuńczych i prowadzenia gospodarstwa domowego dla osób starszych, posługiwanie się swoim imieniem i nazwiskiem ułatwia identyfikację.


Inne aspekty wyboru nazwy firmy


Przy wyborze nazwy firmy należy rozważyć także możliwości stworzenia własnej strony internetowej, która będzie służyć za wizytówkę naszej firmy oraz po prostu sposób reklamowania się. Jeśli zdecydujemy się na utworzenie strony, warto sprawdzić, czy znajdziemy wolną domenę o odpowiedniej nazwie.


Zakładając i nazywając działalność sprawdźmy także, czy nazwa zmieści się na wizytówce oraz czy programy do obsługi sprzedaży mają zaprogramowaną wystarczającą ilość znaków na jej wpisanie.


Dla osób, które chcą prowadzić działalność gospodarczą na terenie innego państwa, np. Gewerbe w Niemczech trzeba sprawdzić, czy w języku obcym wybrany przez nas wyraz nie ma innego, mylącego znaczenia.


W przypadku opieki nad osobami starszymi w Niemczech nie powinno się używać wyrazu „Altenpfleger”, „Altenpflegerin”, chociaż słownikowo oznacza to „opiekunka osób starszych”, „opiekun osób starszych”. W Niemczech są to tzw. wolne zawody, które nie podlegają rejestracji w Gewerbeamt i nasz wniosek przy zastosowaniu np. nazwy Altenpflegerin Maksinska, Inh. Zuzanna Maksinska, zostanie z urzędu odrzucony.


Jeśli podejmiesz pracę u nas

Jeśli podejmiesz pracę u nas, pomożemy Ci w szybkim i sprawnym załatwieniu wszelkich formalności związanych z meldunkiem i założeniem Twojej działalności (Gewerbe).

Gwarantujemy także wsparcie przy prowadzeniu Twojej księgowości i rocznych rozliczeniach podatkowych. Z nami kontakty urzędowe nie będą żadnym kłopotem.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page