top of page
  • Administrator

Gewerbe, Gewerba, Kleingewerbe – czy muszę mieć stempel firmowy?

Zaktualizowano: 16 lut 2022

Zanim nastąpiła era powszechnej elektronicznej wymiany dokumentacji związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej, bezwzględną królową każdej firmy była pieczątka. I to nie jedna. Opiekunki osób starszych, które pracowały w Polsce w biurze albo po prostu kupowały usługi bądź towary, czy przychodziły do kadr, pamiętają zapewne pieczątki z drewnianymi rączkami, poduszką do stempli i strasznie brudzącym tuszem. Później przyszła era pieczątek w metalowych kasetkach, w których znajdowała się od razu poduszeczka z tuszem, a obecnie królują tzw. samotuszujące, plastikowe automaty. W zamierzchłych czasach PRL rzemieślnik wytwarzający stemple musiał posiadać specjalne pozwolenie Urzędu Kontroli Prasy i prowadzić ścisły rejestr wyprodukowanych pieczęci, a okrągły kształt stempla i czerwony tusz były zastrzeżone dla instytucji i administracji państwowej. Ale to już historia, dzisiaj pieczątkę dowolnego kształtu, z dowolną treścią, z tuszem w kilku kolorach można wyrobić w Polsce praktycznie w kilka minut.

I pomimo szybkiego rozwoju nowoczesnych technik potwierdzania tożsamości osób prywatnych i przedsiębiorców (profil zaufany, podpis elektroniczny), pieczątka w Polsce kojarzy się z pierwszym wydatkiem po założeniu własnej firmy.

Dla tych, którzy chcą założyć Gewerbe, jako opiekunka czy opiekun osób starszych, jasna informacja – nie trzeba mieć stempla firmowego (Stempel, Firmenstempel).


W Niemczech przedsiębiorstwa i urzędy posługują się pieczątkami dużo, dużo rzadziej niż w Polsce. Spotkamy się z nimi przede wszystkim w notariacie, w sądach, w praktykach lekarskich, na niektórych dokumentach bankowych. Przepisy związane z obowiązkiem posiadania pieczątki i zakresu jej treści znajdują się w różnych niemieckich rozporządzeniach oraz zarządzeniach branżowych i dotyczą wąskich grup zawodowych.


Małe, jednoosobowe firmy (Gewerbe, Gewerba, Kleingewerbe), prowadzące działalność gospodarczą w zakresie pomocy domowej dla osób starszych i opieki niemedycznej w Niemczech nie muszą wyrabiać pieczątki. I nie ma sensu tego robić, chociaż jest to kuszące – w naszej obyczajowości posiadanie własnej pieczątki jest troszkę takim symbolem podnoszącym rangę. Jednak zanim wydamy ciężko zarobione w pracy w opiece euro, zastanówmy się, w jakich sytuacjach opiekunka osób starszych na Gewerbe potrzebuje stempla firmowego?


Okoliczności wymagające podania danych Gewerbe są generalnie dwie – albo gdy wystawiamy rachunek (niem. Rechnung) za usługi, albo gdy składamy ofertę (Angebot) na usługi opiekuńcze.


Rachunek musi zawierać określone treści dla celów podatkowych i rozliczeniowych (o tym w następnym artykule). Ofertę na wykonanie usług najlepiej składać na papierze firmowym (niem. Briefbogen, Briefbogen mit dem Firmenbriefkopf), na którym znajdą się wszystkie formalne informacje o Gewerbe i oczywiście dane kontaktowe.


Korzystanie z komputerowych edytorów tekstów także przez opiekunki osób starszych jest powszechne. Nawet jeżeli komuś brakuje umiejętności, można poprosić dowolną młodą osobę z najbliższego otoczenia – pomoże nam w stworzeniu wzoru papieru firmowego czy wzoru rachunku. W dobie elektronicznego przekazywania ofert i rachunków, jest to znacznie tańsze rozwiązanie, niż wyrabianie pieczątki dla naszego własnego Gewerbe. Po prostu nie musimy mieć stempla firmowego i mało będzie okazji do jego użycia.


Jeśli podejmiesz pracę u nas

Jeśli podejmiesz pracę u nas, pomożemy Ci w szybkim i sprawnym załatwieniu wszelkich formalności związanych z meldunkiem i założeniem Twojej działalności (Gewerbe).

Gwarantujemy także wsparcie przy prowadzeniu Twojej księgowości i rocznych rozliczeniach podatkowych. Z nami kontakty urzędowe nie będą żadnym kłopotem.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page