Close Up Of Female Accountant Or Banker
Najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia podatkowego dla osób pracujących na Gewerbe

Drogie Opiekunki, drodzy Opiekunowie,

jeśli współpracujecie z naszą firmą i w przygotowaniu Waszego rocznego rozliczenia podatkowego korzystacie z usług serwisu biurowego firmy DBS Europe, to:

  • osoby otrzymujące/pobierające w Polsce rentę lub emeryturę, powinny dostarczyć dokument o nazwie PIT 40A. Ten dokument raz w roku przysyła Wam ZUS. Niemiecki urząd podatkowy (Finanzamt) wymaga przedłożenia wspomnianego dokumentu. Bez niego Wasze rozliczenie podatkowe nie jest możliwe;

 

  • osoby które nie mają w Polsce żadnych dochodów, powinny dostarczyć aktualne zaświadczenie EU/EWR, które potwierdza ten fakt.

Takie zaświadczenie wystawia odpowiedni do miejsca zamieszkania opiekunki/opiekuna  polski urząd skarbowy. Ważnym jest, aby ubiegając się o wystawienie dokumentu, poinformować urząd skarbowy, że zaświadczenie to jest potrzebne na złożenie rozliczenia podatkowego w Niemczech w sprawie prowadzenia własnej działalności gospodarczej (Gewerbe). Błędnym jest podawanie w urzędzie skarbowym informacji, że pracuje się w firmie (wtedy urząd odmawia wydania takiego zaświadczenia). Prosimy o podanie właściwej informacji: pracujecie na własną działalność gospodarczą i nie macie umowy z firmą o zatrudnienie.

Na marginesie warto także zaznaczyć, że terminy składania rocznych rozliczeń w Niemczech nie pokrywają się z tymi obowiązującymi w Polsce. Opiekunowie współpracujący z biurem rachunkowym z odpowiednim wyprzedzeniem otrzymają informację o konieczności dostarczenia wymaganych dokumentów.

W razie pytań prosimy o kontakt z serwisem biurowym opiekunek - firmą DBS Europe, tel. 0231 - 997 790 00 (dzwoniąc z Polski tel. 0049 231 997 790 00).

 

Opublikowano 7 stycznia 2021

TAGI: opiekunka, opiekun, praca, Niemcy, opieka seniora, praca dla opiekunki, praca dla opiekuna, oferty pracy - Niemcy, opieka Niemcy, legalna praca w Niemczech przy opiece nad osobami starszymi, praca jako opiekunka osób starszych, bezpieczna praca dla opiekunek i opiekunów, aktualne oferty pracy dla opiekunek i opiekunów w Niemczech, praca Niemcy opieka osób starszych i niesamodzielnych, opieka nad starszymi w Niemczech, praca do opieki, praca opieka Niemcy zastępstwo, bezpieczne i legalne zatrudnienie opiekunka Niemcy, atrakcyjne oferty pracy w Niemczech, rekrutacja praca za granicą, agencja opiekunek osób starszych i niesamodzielnych, opiekunka wymagania, opiekunka oferty, opiekun opiekunka atrakcyjne wynagrodzenie praca Niemcy, sprawdzone i pewne oferty pracy w Niemczech, opiekun opiekunka zarobki w Euro, wynagrodzenia opieka Niemcy, praca na gewerbe, gewerba, bezpłatny, intensywny, kurs językowy,